A Vészhelyzet több évada lement már, amikor egy ismerős kardiológus azt mondta a reklámblokk alatt, hogy a nagyünnepek, a szabadságok utolsó napjai és a hétfők a legzsúfoltabbak az osztályán. A családi események ugyanis több feszültséggel járnak a szervezet fizikai igénybevételében, mint egy átlagos munkanap. Nahát! Tényleg?! Hát hogy hogy nem lepődtem meg ezen a tudományos megállapításon! A stressz, mondta az teszi tönkre az embereket!
De ki tudja mi a stressz? Az, aki panaszkodik, aki dohányzik, aki megbetegszik, aki fejét elvesztve szerelmes vagy aki naponta kockáztat? Vajon tudja-e a méz, hogy édes, a patak, hogy vizes? Tudja –e az ember, aki hetente megy orvosához, gyógyszerészéhez nyugtatóért, fájdalomcsillapítóért és altatóért hogy mi a baja? Megmondja-e kezelőorvosam, hogy egy fülig szerelmesnek is ugyanolyan magas a vérnyomása, mint egy üzletvezetőnek a nyitási projekt kellős közepén.
Azt, mondják a stressz urbanizáció betegség. Annak ellenére tartják annak, hogy a környezet által kiváltott szervezet fiziológai folyamatának megváltozásáról elsőként Selye János fogalmazott meg kutatatási eredményt, írta le és vázolta hatásait, és ő azt állította , hogy a stressz az élet elkerülhetetlen motorja, egy beépített mechanizmus az életben maradáshoz. Tehát a stresz egy szükséges plusz. De akkor ebbe miért kell belehalni?!
A stressz nem betegség, hanem egy környezeti változásra adott testi reakciós folyamat elindítója, ami krónikussá válhat. Az állandósult pszichés nyomás alatt a szervezet kilendül nyugalmi állapotából és az immunszabályozó rendszereket felborítja, ez a minőségi romlás tesz mindenkit nyitottá betegségekre, megfertőződésekre. A szervezet tűrőképessége az ilyen koncentrált, gyorsan váltakozó események alkalmával nem tudja feldolgozni a szervezet megváltozott reakcióit.
Aki tehát stresszes, vagy stresszesnek tartanak, az nem beteg csak nem tudja kezelni a körülötte lévő, kialakult élethelyzetet. Kifutott otthonról hozott ötleteiből vagy talán az időből, elpunnyadt a Tv előtt és az élet kicsit elszaladt mellette. Felszedett néhány kiló pluszt vagy elveszette akit szeretett.
Mint ahogy a fennálló helyzet sem öröktől fogva létezett, a stresszes idő előtt is vélhetően kiegyensúlyozottan, boldogan, nyugalomban élte életét, mert meg voltak hozzá a szükséges ismeretei.
Az új helyzetet is lehet kezelni! Ha a tanulási folyamat révén képessé válunk felismerni, hogy az egészség érdekében személyiség vagy környezetváltozásra van szükség ne hezitáljunk.
Az új helyzetet is lehet kezelni! Ha a tanulási folyamat révén képessé válunk felismerni, hogy az egészség érdekében személyiség vagy környezetváltozásra van szükség ne hezitáljunk.
Tudnunk kell, hogy környezetünk sokkal megváltozathatóbb, mint hinnénk. A legtöbb ember olyan barátokat és olyan foglalkozást választ , hogy azok összhangban legyen egyéniségével. Ha úgy érezzük, ez most nem így van akkor vizsgáljuk meg életünket, hogy hol lehet saját kedvünkre alakítani a környezetünket, használjuk bölcsességünket és kérjünk segítséget hozzá.
Sok frappáns családi sorozat lement már a csatornákon, mikor rájöttem a családi eseményeket eltüntetni nem tudom, de nem is akarom. Megbeszéltük, hogy nem tesszük ki egymást a ritkánlátás ünnepélyességének, az azzal járó megfelelni vágyásnak. A nagycsaládot meghagyjuk a különleges alkalmaknak, de mi havonta találkozunk, mindig másnál.
Mindenki képességei,mindenki lehetőségi szerint. És ez így is van jól.
Coaching és Tanulás. Tréning és Tanfolyam. Saját Tálca. Saját Önérték.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése